Kościół Parafialny Pw. Przemienienia Pańskiego

Jest najstarszą budowlą w Mielnie, powstałą w XV wieku. Kościół w Mielnie znajduje się na niewielkim wzgórzu, które mogło być wcześniejszym miejscem pogańskiego kultu. Wokół wzgórza odkryto urny z popiołami, co sugeruje istnienie tam, dawnej pogańskiej nekropolii.

Obiekt był kilkukrotnie rozbudowywany (wieża z XVI w.) oraz przebudowywany. Mimo to jednak zachował swój pierwotny, gotycki styl. Jest to budowla murowana z cegły i kamienia polnego. W ściany wokół świątyni wmurowane są fragmenty kamieni, które w przeszłości były poddawane obróbce rzeźbiarskiej jako koła młyńskie lub niezidentyfikowane fragmenty rzeźb. Wewnątrz świątyni znajduje się barokowa ambona z XVIII wieku, z rzeźbami 4 Ewangelistów oraz dwa dzwony kościelne.

W okresie powojennym w latach 1979-1981, pokryto blachą miedzianą dach nad kościołem oraz wieżą, wykonano granitową posadzkę i dokonano renowacji prezbiterium oraz ambony.

Dodaj opinię

Najstarsza zachowana do czasów współczesnych konstrukcja Mielna. Gotycki kościół wzniesiono już w XV wieku, prawdopodobnie w miejscu dawnego pogańskiego kultu. Do postawienia imponującej budowli wykorzystano kamień (i polny, i używany wcześniej w zgoła odmiennych celach) i cegłę. Cenne są dwa świątynne dzwony oraz ambona z rzeźbami czwórki ewangelistów.

Kościół Parafialny Pw. Przemienienia Pańskiego adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół Parafialny Pw. Przemienienia Pańskiego, zobacz gdzie w Unieściu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół Parafialny Pw. Przemienienia Pańskiego.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół Parafialny Pw. Przemienienia Pańskiego opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij